04 ارديبهشت 1397 ساعت 14:19

عید سعید غدیر خم

سلام بر غدیر. سلام بر صاحب غدیر. سلام بر تو ای علی، ای تجلی گاه صفات الهی، ای شگفتی آفرینش. دست های مهربان و پر صلابت توست که آسمان را برپا داشته است.


خلقت به حضور حجّت است که می گردد. زمین اگر ماندن را تاب آورده است، به امید آمدن فرزند خلف توست. غدیری که به یمن وجود تو جاری شد، هنوز و تا همیشه تاریخ، می جوشد و پیش می رود و به زلالیِ خود تاریکی همه فتنه ها و غفلت ها را از چهره امّت اسلامی می شوید. ولایت تو یا علی ریسمان نجات ماست. ما را دریاب که سینه مان از عشق تو لبریز است و خونمان به دوستی تو در رگ ها می چرخد، یا علی.

ادامه مطلب...

امام هشتم در خط مقدم دفاع از دین

امام رضا حضرت علی بن موسی الرضا علیهماالسلام بنابر نظر معروف در سال 148 در مدینه متولد و در سال 202 یا 203 در محلی که اکنون مشهد نامیده می شود و در آن زمان به آن طوس می گفتند به شهادت رسید.
پیشوای هشتم در خط مقدم دفاع از دین
امام رضا
میلاد با سعادت ثامن الائمه حضرت علی بن موسی الرضا علیهماالسلام فرصتی است که بار دیگر از فرمایشات و سیره آن امام همام بحث و گفتگو نمائیم و از انوار وجود آن بزرگوار هدایت بجوئیم.

ادامه مطلب...

هفته دفاع مقدس،هفته پاسداشت عزت،شرافت و کرامت ملت ایران است

 

 

 

هفته دفاع مقدس،هفته پاسداشت عزت،شرافت و کرامت ملت ایران است،در هفته دفاع مقدس همت های مضاعف بخش جدیدی از گنجینه های نهفته دلاورمردیهای رزمندگان اسلام استحصال می شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی ایلاموی گفت: در چنین روزهایی کام عطشان حقیقت جویان وطالبان معنویت وایمان وصداقت با انعکاس ناگفته های دفاع مقدس سیراب و کامیاب می شود.
مدیرکل تبلیغات اسلامی ایلام در ادامه گفت:در هفته دفاع مقدس غرور ملی و ایمان یاوران امام و رهبری،یعنی ملت ایران به اوج می رسد ویاد وخاطره دلاورمردیهای رزمندگان اسلام در دفاع مقدس اسوه والگویی مناسب وکم نظیر برای جوانان امروزی می باشد که به وسیله آن می توانند خود را از اثرات وآسیب های خطرناک فرهنگ مبتذل غربی برهانند.

 

 

 

كارهایی كه صدقه محسوب می‌شوند

كارهایی كه صدقه محسوب می‌شوندآیا صدقه دادن و بخشش كردن، تنها جنبه مالی و مادی دارد یا انسان می‌تواند به اشكال دیگر نیز بخشش كند؟

صدقه

برای پاسخ به این سوال، ابتدا به حدیثی زیبا از امام حسین(علیه‌السلام) اشاره می‌كنیم كه فرمودند:

«بخشنده‏‌ترین مردم كسی است كه به آن كه چشم امید به او نبسته، بخشش کند». 1

اما حال ببینم در كلام رسول خدا (ص) و ائمه اطهار (علیهماالسلام) چه كارهایی صدقه محسوب می‌شوند:

پیامبر خدا (صلی اللَّه علیه و آله و سلم) در این باره می‌فرمایند:

«بر هر مسلمانی است كه هر روز صدقه بدهد. عرض شد: چه كسی توان این كار را دارد؟ حضرت فرمود: برداشتن چیزهای آسیب‌رسان از سر راه، صدقه‏ است؛ نشان دادن راه به دیگری، صدقه است، عیادت از بیمار، صدقه است، امر به معروف، صدقه است، نهی از منكر، صدقه است و جواب سلام را دادن، صدقه است». 2

آن حضرت در جایی دیگر، خودداری از بدی، را صدقه می‌دانند و می‌فرمایند: «هر كار نیكی، صدقه است». 3

پیامبر خدا (صلی اللَّه علیه و آله و سلم) همچنین فرمودند: «زبانت را نگهدار؛ زیرا این كار صدقه‏‌ای است كه برای خودت می‏‌دهی». 4

امام صادق(علیه‌السلام) نیز در تشریح ویژگی صدقه‌ای كه مورد رضایت خداوند است می‌فرمایند: «صدقه‏‌ای كه خدا آن را دوست دارد عبارت است از: اصلاح میان مردم، هرگاه رابطه‌شان تیره شد؛ و نزدیك كردن آن‌ها به یكدیگر، هرگاه از هم دور شدند». 5

ایشان همچنین می‌فرمایند: «فهماندن سخن به ناشنوا، بی آن كه از این كار به ستوه آیی، صدقه‏‌ای‏ گواراست». 6


منابع روایات:

1- كشف الغمّه: 2 / 242 منتخب میزان الحكمة: 122

2- بحار الأنوار: 75 / 50 / 4 منتخب میزان الحكمة: 318

3- الخصال: 134 / 145 منتخب میزان الحكمة: 318

4- الكافی: 2 / 114 / 7 منتخب میزان الحكمة: 318

5- الكافی: 2 / 209 / 1 منتخب میزان الحكمة: 318

6- بحار الأنوار: 74 / 388 / 1 منتخب میزان الحكمة: 318

منبع: ایسنا

انتظار فرج، برترین اعمال

 

 

 

پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) فرمودند:

لَو لَم یَبقَ مِنَ الدَّهرِ إلاّ یومٌ لَبَعَثَ الله تعالی رَجُلاً مِن أهلِ بیتی یَملَۆُها عدلاً کما مُلِئَت جَوراً... ؛

اگر از عمر دنیا فقط یک روز باقی مانده باشد، خداوند مردی از خاندان مرا بر می‌انگیزاند که دنیا را پر از عدل می‌کند، همچنان که پر از ستم شده باشد. (میزان الحکمه، حدیث 1172)

 

پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) فرمودند:

 مَن ماتَ عَلی حُبِّ آلِ محمّدٍ شهیداً ... و مَن ماتَ علی بُغضِ آل محمّدٍ لَم یَشَمَّ رائحَةَ الجَنَّهِ ؛

کسی که با محبت آل محمد (صلّی الله علیه و آله) از دنیا برود، پاداش شهید خواهد داشت و کسی که با دشمنی آل محمد بمیرد، بوی بهشت به مشام او نخواهد رسید. (بحارالانوار، ج 23، ص 233)
پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) فرمودند:

یخرج ناسٌ مِنَ المشرق فَیُوطِّئونَ لِلمهدی یعنی سُلطانَه ؛

در دوران غیبت، مردمی از مشرق زمین، خروج می‌کنند و زمینه‏ساز حکومت امام مهدی (عج) می‌شوند. (کشف الغمه فی معرفه الائمه، ج 2، ص 477)
پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) فرمودند:

أفضَلُ أعمالِ أمَّتی انتظارُ فَرَجِ اللّهِ عَزَّوجَلَّ ؛

برترین اعمال امت من، انتظار فرج از ناحیه خداوند عزوجل است. (بحارالانوار، ج 52، ص 122)
پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) به امام علی (علیه‏السلام) فرمودند:

یا علی! وَ اعلَم أنَّ أعظَمَ النّاس یَقیناً قَومٌ یَکُونُونَ فی آخِرِ الزّمان لَم یَلحَقُوا النَّبِیَّ و حُجِبَ عَنهَمُ الحجَّةُ فَآمنوا به سوادٍ فی بَیاضٍ ؛

یا علی؛ بدان که والاترین یقین را بین مردمان، گروهی از مردم آخرالزمان دارند که پیامبرشان را درک نکرده‏اند و حجت خدا امام زمان از ایشان مخفی شده و با این حال، به سیاهی نوشته‏ای بر سپیدی کاغذی ایمان می‌آورند؛ و همین که سخنی از امام به ایشان می‌رسد، بدان یقین پیدا می‌کند. (بحارالانوار، ج 52، ص 125)
پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) فرمودند: اگر از عمر دنیا فقط یک روز باقی مانده باشد، خداوند مردی از خاندان مرا بر می‌انگیزاند که دنیا را پر از عدل می‌کند، همچنان که پر از ستم شده باشد.
امام علی (علیه‏السلام) فرمودند:

إنتَظِروا الفَرَجَ و لا تَیأسُوا مِن رَوحِ اللهِ فَإنَّ أحَبَّ الاعمالِ ألَی الله عَزَّوَجَلَّ أنتظارُ الفَرَجِ ؛

در انتظار فرج و گشایش باشید و از رحمت خدا نومید مشوید، زیرا محبوب‌ترین کارها نزد خداوند عزوجل، انتظار فرج است. (بحارالانوار، ج 52، ص 123)
امام علی (علیه‏السلام) فرمودند:

أفَضلُ عبادهِ المُۆمنِ انتظارُ فَرَج اللّهِ ؛

بهترین عبادت مۆمن، انتظار کشیدن برای گشایش امر دین خداوند است. (بحارالانوار، ج 52، ص 131)
امام مهدی (عج) فرمودند:

و أما الحوادثُ الواقِعه فَارجِعُوا فیها ألی روُاه حدیثنا فَإنَّهم حُجَّتی علیکم و أنَا حُجَّه اللّه علیهم.... ؛

در پیشامدهایی که رخ می‌دهد، به راویان احادیث ما مراجعه کنید که آنان حجت من بر شمایند و من حجت خدا بر ایشان. (بحارالانوار، ج 53، ص 180)
امام زمان (عج)

امام رضا (علیه‏السلام) فرمودند:

أنَّ اللهَ جَلَّ ذِکرُهُ أخَذَ میثاقَ أولیائِنا عَلَی الصَّبر فی دَولَهِ الباطل فالصبِر لِحُکمِ رَبِّکَ ؛

خداوند از شیعیان ما پیمان گرفته است که بر دولت‏های باطل صبر کنند، پس تو نیز نسبت به فرمان پروردگارت شکیبا باش. (بحارالانوار، ج 53، ص 89)
امام حسین (علیه‏السلام) فرمودند:

لَهُ غیبَهٌ یرتَدُ فیها قومٌ و... أمَا إنَّ الصَّابِرَ فی غیبِته عَلَی الأذی و التَّکذیبِ بِمنزلَهِ المُجاهِدِ بِالسَّیفِ بینَ یَدَی رسول الله (صلّی الله علیه و آله) ؛

برای او (حضرت مهدی - عج) غیبتی هست که گروهی در آن مرتد می‌شوند و... آن‌ها که در زمان غیبت او به آزار و تکذیب صبر می‌کنند، مانند کسانی هستند که در رکاب رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله) شمشیر زده‌اند. (بحارالانوار، ص 51، ص 133)
امام جواد (علیه‏السلام) فرمودند:

مَن تَکَفَّلَ بِأیتامِ آل محمد المُنقطعین عَن أمامِهِم المَتّحَیرین فی جَهلهم، الاسراء فی أیدی شیاطینهم و فی أیدی النَّواصب منِ أعدائِنا فَاستَنقَذَهم منهم و أخرَجَهُم من حیرَتِهِمَ وَ قَهَرَ الشَّیاطین بِردِّ وَساوِسِهِم و قَهَرَ النّاصِبینَ به حجج ربَّهم و دلیل أئمَّتِهِم لَیُفَضِّلون عندالله تعالی عَلَی العِبادِ... ؛

همانا کسی که متکفل ایتام آل محمد شود، آنان که از امامشان جدا شده و در جهل خود سرگردان مانده و در دست شیاطین و ناصبیان از دشمنانمان اسیر گشته‌اند، پس آنان را از چنگال شیاطین و دشمنان ما نجات داده و از حیرتشان بیرون برد و شیاطین و دشمنان ما را با دلایل واضح مقهور سازد، چنین کسانی نزد خداوند برترین بندگان خواهند بود... (بحارالانوار، ج 2، ص 6)
امام حسن عسکری (علیه‏السلام) فرمودند:

لا تَزالُ شیعتَنا فی حزنٍ حَتّی یَظهَرَ وَلَدِیَ الّذی بَشَّرَ به النبی صلی الله علیه و آله ؛

شیعیان ما در اندوهی دائم به سر می‌برند تا فرزندم که پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) نوید ظهورش را داده، ظاهر شود. (بحارالانوار، ج 50، ص 31)

 

 

 

در سايه حكومت اسلامي زمينه تحقق عدالت و شكوفا شدن استعدادهاي انساني مهيا است

 حجت‌‌الاسلام هادي حسيني رئيس اداره تبليغات اسلامي دهلران درجلسه شوراي اداري شهرستان كه با حضور دكتر علي محمد احمدي نماينده مردم دهلران در مجلس شوراي اسلامي و حجت‌الاسلام محسن موسوي امام جمعه و جمعي از مسئولين ادارات و نهادها در محل فرمانداري دهلران برگزار شده بود گفت: در سايه حكومت اسلامي زمينه تحقق عدالت و شكوفا شدن استعدادهاي انساني مهيا است.
به گزار ش روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي ايلام حجت‌الاسلام حسيني اين خصوص گفت: تمام هم و غم مسئولين بايد رفع نيازهاي معيشتي مردم باشد.
وي در ادامه افزود: رفع نيازهاي مردم يك فريضه الهي است.
اين برنامه در روز دوشنبه مورخ 25 شهريور 92 در دهلران برگزار شد.

 

 

 

حجاب، حافظ کمال و ارزش زنان و مردان است

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی ایلام، حجت‌الاسلام عبدالله ساجدی، مسئول امور مبلغین اداره کل تبلیغات اسلامی استان ایلام، در همایش حجاب و عفاف در مجتمع ارشاد ایلام، اظهار کرد: حجاب و پوشش، مقوله ای برای نگاه داری از از چیزهای با ارزش وجود انسان است.
وی، با بیان اینکه خداوند متعال علوم خود را درون بطن افراد خاصی قرار می دهد، افزود: این امر به دلیل این است که افردی که نامحرمند به این علوم دستیابی نداشته و خداوند برای این علوم نیز حجاب و پوششی قرار داده است.
حجت‌الاسلام ساجدی، با اشاره به اینکه افرادی با گرفتن روزه، چله نشینی و عزلت گرفتن وخودش را از انظار عمومی مخفی کردن این علوم را مشکوف می شوند، تصریح کرد: این امر مصادیقی فراوانی در بین عالمان دینی در جامعه اسلامی دارد و که با رنج و مرارت و حفظ ارزش های انسانی خود، پرده ای از حقایق برای آنان باز شد.
مسئول امور مبلغین تبلیغات اسلامی استان ایلام، با بیان اینکه دور کردن حجاب و عفاف در حقیقت اعلام کم ارزشی وجود انسان است، گفت: حجاب محدودیت نسیت و باعث می شود کمالات ظاهری و عرفانی انسان حفظ شود.
وی، با بیان اینکه خداوند ارزش ها و وجود گرانبهایی در اختیار انسان قرار داده است، ابراز کرد: با حفظ حجاب و پوشش اسلامی اجازه نمی دهیم دیگران در این ارزش وجودی انسان تصرف کنند و با حفظ حجاب انسان مواظب از ارزش درونی خود است.
حجت‌الاسلام ساجدی، یادآور شد: پوشش و عفاف از آن جهت که یک امر فطری است و برای حیات اجتماعی انسان ضرورت دارد، در ادیان و مذاهب الهی دارای جایگاه خاصی است، تمام ادیان آسمانی حجاب و پوشش را بر زن واجب و لازم شمرده اند و جامعه بشری را به سوی آن فرا خوانده اند.
مسئول امور مبلغین سازمان تبلیغات اسلامی استان ایلام، با بیان اینکه رعایت حجاب و عفاف باید از دوران کودکی آموزش داده شود، خاطرنشان کرد: پدران و مادران در خانواده نقش مهمی در رعایت این فرهنگ ناب اسلامی و همچنین حفظ این الگوی اسلامی در بین فرزندان دارند.
گفتنی است، این همایش به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام و با حضور کارکنان این اداره کل در راستای ترویج و توسعه فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه برگزار شد.

شب هاي قدر تجلي اراده پروردگار در اصلاح امور مومنين است

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي ايلام،مديرکل تبليغتات اسلامي ايلام در آستانه شب هاي پر فضيلت قدر گفت:شب هاي قدر تجلي اراده پروردگار در اصلاح امور مومنين به وسيله خود انسان هاست.حجت‌الاسلام شريفي راد گفت:اوج عبوديت و دلدادگي بندگان خدا به پروردگار مهربان در شب هاي قدر ظهور و بروز پيدا مي کند.در شب هاي قدر اشک هاي جاري و دستان رو به آسمان مومنين(ضيوف الرحمن)معجزه هاي مي کند وفصل بي بديل جديدي از عشق و عبوديت و رحمت و مغفرت و نعمت و برکت را در عالم ملک و ملکوت را رقم مي زند.

ادامه مطلب...

پرهیز از دروغ و صداقت و تمسک به قرآن ضامن استحکام خانواده است

حجت‌الاسلام شریفی راد مدیرکل تبلیغات اسلامی ایلام در جمع پرسنل وخانواده های نیروی انتظامی ناحیه ایلام ،ضمن اشاره به اهمیت انس با قرآن وبهره گیری از هدایت قرآن کریم وشرایط استفاده از نور قرآن گفت:پرهیز از دروغ و صداقت و تمسک به قرآن ضامن استحکام خانواده است.
مدیرکل تبلیغات اسلامی گفت:قرآن کتاب هدایت برای متقین و پرهیزگاران است و بر اساس فرموده خداوند سبحان،متقین کسانی هستند که به عالم غیب ایمان داشته باشند و نسبت به نماز جدیت و اهتمام لازم را انجام دهند ونسبت به پرداخت زکات و کمک به نیازمندان اقدام کنند.
وی در ادامه افزود:در محیط زندگی خانوادگی باید اعضاء خانواده‌ها تا می توانند اعتماد متقابل را نسبت به هم افزایش دهند وچنانچه در زندگی خانوادگی زوجین ویا همسران دروغ وعدم صداقت وجود داشته باشد،بنیان خانواده سست خواهد شد وبی اعتمادی یکی از آفت‌های بزرگ در محیط زندگی خانوادگی است.

 

 

 

رفتن به بالای صفحه

Template Design:Dima Group
Sound Clip Photo Sound