04 ارديبهشت 1397 ساعت 14:22

به دیدن ناشناخته‌ها برویم

اصفهان، تبریز، شیراز، مشهد، ساری و رشت، همیشه و همیشه جزو پرمسافرترین شهرهای ایران هستند و اگر آمارهایی را که تاکنون از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منتشر شده است مطالعه کنید، می‌بینید بیشتر سفرها به همین شهرها انجام می‌شود.

بیشتر خانواده ها در تعطیلات تابستان، مقاصد گردشگری خود را از میان شهرها و استان هایی انتخاب می کنند که شناخته شده و تکراری هستند و اگر دلیل آن را جویا شوید، این جواب را خواهید شنید که با جاذبه های تاریخی و طبیعی آن شهر آشنا هستند و این که مسیر این مناطق را خوب می شناسند و همین مسأله، آنها را به سوی استان ها و شهرهای از پیش تعیین شده هدایت می کند.

در همه استان ها و شهرستان های کشور، مناطقی هستند که از نظر گردشگری از ویژگی های خاصی برخوردارند؛ اما تاکنون شناسایی نشده اند. به همین دلیل، گردشگران و مسافران اطلاع درستی از آنها ندارند. خوشبختانه در ایران ظرفیت های بالایی برای ورود گردشگران وجود دارد که یکی از این ظرفیت ها، مناطق ناشناخته و کمتر شناخته شده است.

 هرچند برنامه ریزی برای ترغیب مردم برای سفر به این اماکن از وظایف اصلی مسئولان گردشگری است، اما می توان با برپایی تورهای گردشگری خاص این مناطق، با کمک کارشناسان و افراد محلی و بومی آشنا به منطقه در هر استان و شهرستان، مناطق بکر و ناشناخته را شناسایی کرد.

لازمه توسعه گردشگری داخلی، تبلیغات مستمر و معرفی جاذبه های بکر و کمتر شناخته شده کشور است. آنچه امروزه در حوزه سفر شاهد هستیم، بیانگر بهبود وضع گردشگری و افزایش تمایل مردم برای سفر در کشور است. در این مجال، برگزاری تورهای گردشگری ویژه این مناطق، کمک بزرگی به رشد اقتصادی، اشتغالزایی و سرانجام، رشد چشمگیر گردشگری می کند.

برخی استان ها با وجود داشتن ظرفیت های بالقوه گردشگری در طی کردن این مسیر تاکنون موفق نبوده اند و یکی از دلایل مهم آن، شناسایی نکردن آنها، ناشناخته ماندن ظرفیت های گردشگری، نبودن مطالعات جامع و کاوش های مربوط به آن و در نتیجه، سرمایه گذاری نکردن در این حوزه است.

 استان هایی که حجم کمتری از مسافر را دارند، نیازمند معرفی بیشتر و ارائه تسهیلات و امکانات مناسب برای ورود گردشگر هستند، برای مثال برخی مناطق بکر مانند کوهستان ها و بیابان های صعب العبور به دلیل نبود راه های مواصلاتی مناسب برای نبود دسترسی و امکاناتی مانند تابلوهای راهنما، فضای اقامتی مناسب برای اقامت گردشگران مانند هتل و مسافرخانه، وسایل نقلیه و پارکینگ، رستوران و سالن های غذاخوری گردشگر ندارند

رفتن به بالای صفحه

Template Design:Dima Group
Sound Clip Photo Sound